Haunted Honeymoon

Buffalo Screams Horror Fest Award Nominations Revealed

Buffalo Screams Horror Film Festival, now in its third year,has announced the nominees for its Screamer awards, which will be handed out ata ceremony at the Screening Room Cinema Café in Amherst, New Yorkon Sunday evening, October 21st. The festival runs for five days beginning October 17th at theDipson Theaters Market Arcade Film and ArtsCenter in downtown Buffalo.

“This year’s nominations reflect the diversity that BuffaloScreams is becoming known for,” says festival chairman Gregory Lamberson. “Our selections run the gamut from arthousefare to slasher films to science fiction. We try to spotlight as much variety as possible, and we give as manyawards to short films as to features.”

Buffalo Screams will screen 47 films, including suchnon-competition “showcase” films as SnowShark: Ancient Snow Beast and Crimson:The Motion Picture, two local films which have been acquired fordistribution by POP Cinema. Guestsinclude Honorary Chairperson Debbie Rochon, distribution executive Paige K.Davis, Lockport, New Yorkfilmmaker Sam Qualiana, and Rochesterfilmmaker Chris Seaver, who will receive the Genre Spirit Award.

“There will be additional awards in addition to those listedbelow,” says Lamberson. “We like tosurprise people.” A list of the nomineesfollows. For additional information,visit www.buffaloscreams.com

Best Feature

Billy’s Cult
Exhumed
Rat Scratch Fever
Revenant
Turnpike Killer
Zombie eXs

Best International Feature

The Caretaker
The Casebook of EddieBrewer
Zero Killed

Best Medium Length Film

Bloodfor Irina
CommunityService: The Movie
TheOutlaw

Best Horror Short

Blue Hole
Exit 7A
Midnight Daisy
Stella Buio
What Comes from Within
Whom God Helps

Best International Horror Short

Employee of the Month(Switzerland)
Historia Muerta (Spain)
Prodigal Son (Ireland)
Shadow of theUnnamable (Germany)

Best Horror Comedy Short

De-Fanged: Decline ofthe Vampire
Employee of the Month (Switzerland)
Hell’s Belles
Kitchen Kombat
Monophobia

Best More than Horror Short

Kill Me Softly (Finland)
A Private Place
Best WNY Genre Film (any length)
Before You
The Camper
De-Fanged: Decline ofthe Vampire
Kitchen Kombat
Life’s a Bitch, ThenYou Die
Mean Motherf*cker
The Outlaw
A Private Place
Sexquatch
What Comes From Within
Wormchild

Best Director, Feature

Derek Cole, Revenant
Tom Conyers, TheCaretaker
Jeff Leroy, RatScratch Fever
Michael P. Lucas, Billy’sCult
Richard Mar-Griffin, Exhumed

Best Director, Short or Medium Length Film

Chris Alexander, Bloodfor Irina
Erik Gardner, BlueHole
Louis Mansfield, WhomGod Helps
William Peters, Exit7A
Asa Shumskas, MidnightDaisy

Best Screenplay, Feature

Guy Benoit, Exhumed
Jean Cohen and George Smith, Zombie eXs
Tom Conyers, TheCaretaker
Jeff Leroy, RatScratch Fever
Michael P. Lucas and Scott R. Weston, Billy’s Cult
Stephen Twardokus, Revenant

Best Screenplay, Short or Medium Length

Rod Durick and Arick Szymecki, De-Fanged: Decline of the Vampire Film
Louis Mansfield, WhomGod Helps
Fran Mateu, HistoriaMuerta
CJ Scuffins, Prodigal Son
Jesse Vigil, MidnightDaisy

Best Actor, Feature

Ford Austin,Rat Scratch Fever
Ian Brooker, The Casebook of Eddie Brewer
Michael Thurber, Exhumed
Stephen Twardokus, Revenant
Mark White, TheCaretaker

Best Actress, Feature

Anna Burgess, TheCaretaker
Evalina Marie, Exhume
Sarah Nicklin, Exhumed
Debbie Rochon, Exhumed
Tasha Tacosa, Rat Scratch Fever
Best Actor, Short or Medium Length
Ryan Andrews, ProdigalSon
Paul McGinnis, TheCamper
Scott Speiser, BlueHole
Ray Stefanneli, MidnightDaisy
Ben Watts, Exit 7A

Best Actress, Short or Medium Length

Justine Llanes, BirthdayBoys
Linnea Quigley, StellaBuio
Mayra Rodriguez, Hell’sBelles
Ariel Teal Toombs, Hell’sBelles

Best Cinematography, Feature

Derek Cole, Revenant
Ken Willinger, Exhumed
Matt Wood, TheCaretaker
Best Cinematography, Short
Maximillian Gutierrez, MidnightDaisy
Yong Jin Kim, BlueHole
Javier Lorente, Historia Muerta
William Peters, Exit7A

Best Editing

Derek Cole & Stephen Twardokus, Revenant
Tom Conyers, TheCaretaker
Florian Eisner & Sasha Renninger, Shadow of the Unnamable
Best Special Make-Up Effects
Tammie Castagna, Kaitlin Kennedy, Ruby Muro, Lauren Palmer,Steve Saturn Whom God Helps
Ron Chamberlin, Demon Messenge
Mercedes Marinucci, TheAwakening
Dan Crowley, Hell’sBelles
The Caretaker

Best Special Visual Effects

Richard Calderon, RatScratch Fever
Psychic Bunny,Midnight Daisy
The Caretaker
Shadow of theUnnamable

Faux Grindhouse Trailer Award ($500 prize)

The Camper
The Fumigator
Life’s a Bitch, ThenYou Die
Mean Motherf*cker
Motherf*cking ZombieKillers

Best Student Film

The Awakening
Kitchen Kombat
Wormchild

Genre Spirit Award

Chris Seaver

This entry was posted in News and tagged . Bookmark the permalink.

Also, if you like following updates on industry Horror News..
Make sure to subscribe to our RSS Feed!

About Horrornews.net

Horrornews.net is a popular Horror Genre site.

HNN is a full featured Horror resource that focuses on News, Upcoming Horror Film Releases, Reviews, Articles, Interviews, Art, Trailers and Industry Features.

HNN is aimed at providing one of the Top resources for the film and book reviews to consumers by covering a large spectrum of Horror titles combined with Cult films, Asian Horror and Extreme Underground Films.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Articles of Interest from Web